alt header 1 alt header 2
alt header 4

yurt disinda universite danismanlik

Hızlı Linkler
Ana Sayfaya Dön
E-mail Gönder
Online Eğitim Danışmanlığı
Telefonla Eğitim Danışmanlığı
Biz Sizi Arayalım

Genel Bilgiler
Yurtışında Üniversite Eğitimi Hakkında Genel Bilgiler
Üniversite Hazırlık Kursları
Üniversite H. Kursu Veren Okullar
Master Hazırlık Kursları
Master Hazırlık Kursu Veren Okullar
Yurdışında Önlisans
Yurtdışında Lisans
Yurtdışında Yüksek Lisans
Yurtdışında MBA
Yurtdışında Doktora


Başvuru Süreci
Yurtdışında Eğitim Dönemleri
Başvuru Zamanı
Kabul Prosedürü
Üniversite Başvuru Evrakları

Ülkeye Göre Üniversiteler
Kanada Üniversiteleri
İngiltere Üniversiteleri
ABD Üniversiteleri
Avustralya Üniversiteleri
Yeni Zellanda Üniversiteleri
Almanya Üniversiteleri
Hollanda Üniversiteleri
Danimarka Üniversiteleri
İrlanda Üniversiteleri
Fransa Üniversiteleri
Güney Afrika Üniversiteleri
Avusturya Üniversiteleri
Rusya Üniversiteleri
İtalya Üniversiteleri
Malta Üniversiteleri
Diğer Dünya Üniversiteleri

 

 

ust bar 3 ust bar 4
Amerika'da Yaşam
header kismi 1
header kismi 2 header kismi 3 amerika ikon header kismi 5 Amerika Birleşik Devletleri'nde Yaşam Masrafları
Öğrenci Yaşam Klavuzu,Masraf ve Giderler
header kismi 7
header kismi 8

amerikada yasamAmerika'da alınan eğitim sırasında okul dışında yapılan harcamalar doğal olarak kişiden kişiye büyük farklılıklar göstermektedir. Fakat ortalama bir rakam vermek gerekirse, okul masrafları hariç her akademik yıl için yaklaşık en az 6.000 USD'lık bir harcama beklenmelidir. Bu rakam kişiden kişiye olduğu kadar okulun bulunduğu şehir ve bölgelere göre de farklılıklar göstermektedir. Bu konuda daha ayrıntılı bilgiyi Amerika'da eğitim ve yaşam masrafları tablomuzda bulabilirsiniz.

Yaşam masrafları hakkında ilgileneceğiniz okullar ile de temasa geçip daha iyi fikir sahibi olmaya çalışabilirsiniz.


Aşağıda listelenen temel masraflar tamamen ortalamalara dayanarak oluşturulmuştur ve değişkenlik gösterebilir. Planlarınızı yaparken bu rakamlar size yardımcı olabilir, ancak her zaman için büyük oynamalar olabileceğini unutmayın.
KALEMLER MİKTAR AÇIKLAMALAR
I. BAŞVURU MASRAFLARI
Başvuru Ücreti okul başına 10$-75$ Başvuru ücretlerinin genelde geri ödemesi yoktur.
Girilmesi gereken sınavlara ödenen ücretler sınav başına 20$-75$ Ek sonuç belgesi istemek miktarı yükseltebilir.
II. HER AKADEMİK YIL İÇİN ÖĞRENİM MASRAFLARI
Okul Ücreti Her akademik yıl (9 ay) için 3,000$-22,000$ Okul ücreti genelde okulun bulunduğu eyalet sakinleri için daha düşüktür. Yabancı öğrenciler eyalet dışı ücretlere tabidirler.
Üniversitehizmet ve imkanlarını kullanma ücretleri Her akademik yıl için 100$-550$ Eğitim görülen dala göre ihtiyaç duyulan malzemeler artış gösterebilir.
Kitaplar Her akademik yıl için en az 500$ Eğitim görülen dala göre ihtiyaç duyulan kitap fiyatları artış gösterebilir.
III. ULAŞIM MASRAFLARI
Amerika'ya yolculuk 700$-1500$ Bilet fiyatları sezon ve gidilen bölgeye göre farklılık gösterir. Biletinizi yolculuk tarihinden olabildiğince önce almaya çalışın ve havayollarına gençlik veya öğrenci indirimlerini sorun.
İlk inilen havaalanından kampüse yolculuk 1000$'a kadar çıkabilir Havaalalanına yakınlık miktarı oldukça düşürür. Uçak yolculuğu en rahatı ama en pahalısıdır. Otobüs yolculuğu büyük bir ülke olduğu için çok uzun sürebilir.
Günlük ulaşım masrafları Değişkenlik gösterir Kampüs içinde veya dışında oturmaya göre değişir. Araba sahibi olmak masrafları arttırır.
IV. HER AKADEMİK YIL İÇİN YAŞAM MASRAFLARI
1. Kampüste Yaşam
Yurt masrafları Her akademik yıl için 2.200$-5.500$ Yurt masrafları konaklama ve belirli bir sayıda öğünü içerir. Yurt ayarlamaları akademik yıl başlamadan belirli bir süre önce yapılmalıdır. Yapılan yurt sözleşmesinde bütün öğünler içerilmediği taktirde, eklenilen her öğün için 100$-200$ ayırmanız yerinde olur.
Mobilya masrafları Her akademik yıl için 100$-150$ Yurt odaları genellikle bir yatak, bir masa, bir sandalye ve bir dolap içerir. Lamba, çarşaf, havlu gibi eşyaları sizin almanız gerekir.
Akademik tatiller Her akademik yıl için 1.000$-1.500$ Birçok yurt akademik tatiller sırasında kapanır. Bu tatiller sırasında evlerine dönmeyen öğrenciler bu süre içindeki yaşam ve yemekleri için ayarlamalar yapmak zorundadırlar. Bu ek masraflar yurt sözleşmelerinde kapsanmamaktadır. Bu nedenle sözleşmenizi imzalamadan önce yurtlarla ilgilenen ofise (housing office) akademik tatiller hakkındaki tutumlarını sormanız yerinde olur.
Ailelerin kalma masrafı Her akademik yıl için 200$-600$ Bazı kampüslerde evli öğrenciler için sınırlı miktarda yurt bulunmaktadır. Sınırlı sayıdan ötürü başvuruların 9-10 ay önceden yapılmasında fayda vardır.
2. Kampüs Dışında Yaşam
Otel konaklamaları Gece başına 25$-100$ Kalacak yerinizi varışınızdan sonra aramanız gerekiyorsa kısa süreli olarak otelde konaklamanız gerekli olabilir.
Tek kişilik mobilyalı oda Ayda 150$-350$ Kiralar şehre uzak yerleşim yerlerinde az, şehir merkezlerinde daha fazladır.
Mobilyalı tek odalı daire Ayda 200$-600$ (büyük şehirlerde daha fazla) Mobilyalı daireler genellikle halı da içermekle beraber mutfak gereçleri, yatak çarşaf ve örtüleri dahil değildir. Büyük ve lüks daireler daha pahalıdır.
Mobilyasız daire Ayda 150$-500$ (büyük şehirlerde daha fazla) Mobilyasız daireler daha ucuz olmakla beraber mobilya alım ya da kiralama masrafları yılda 500$-1.500$ arasında tutabilir. Elektrik, su gibi masraflar, kiraya dahil değillerse, kullanıma göre ayda 200$ ya da daha fazlaya çıkabilir.
NOT: Telefonlar mobilyalı ve mobilyasız dairelerde bulunmamaktadır. Telefon masrafları genellikle 100$'lık bir depozit başta olmak üzere diğer bağlatma masraflarını ve aylık kullanım masraflarını içerir.
3. Yemekler 1.000$-3.000$ (sürekli restoranda yenirse daha fazla) Genellikle, kampüs dışında yaşayan öğrenciler kampüs içindeki yemekhanelerde kullanmak üzere 1.000$-1.800$ arasında değişen yemek fişleri alabilirler. Mutfağınız olması halinde kendi yemeğinizi pişirmeniz mümkündür, ancal yemek pişirmek birçok yurtta yasaktır. Süpermarketlerden alışveriş yapmak uygundur, bir aylık yemek masrafı kişi başına 150$-250$ arasında değişir.
4. Giyim 500$ ya da daha fazla Amerika'nın bazı bölgelerinde kış oldukça soğuk (birkaç ay boyunca sıfırın altında) geçebilir. Kışlık kıyafetler almanız gerekiyorsa, giyim masraflarınıza 600$ ya da daha fazla eklemeniz gerekebilir.
5. Okul Reviri Yilda 100$-300$ Birçok okul öğrencilere sağlık hizmeti vermekle beraber, ciddi ya da uzun süreli hastalıkları olan öğrencilerin bakımını üstlenmemektedir. Bu nedenle kendi sağlık sigortanızı yaptırmanız yerinde olur.
6. Sağlık Sigortası 200$-500$ Standart sağlık sigorta poliçeleri göz muayenesi, gözlük ve kontak lens masraflarını karşılamaz. Diş bakımı ek bir masraftır. Türkiye'deki sağlık sigortanızın Amerika'da geçerli olacağını düşünmek yanlış olur. Birçok okul yabancı öğrencilerin sağlık sigortası yaptırmalarını gerekli kılmaktadır.
7. Kişisel harcamalar Her akademik yıl için 1.500$-2.500$ Bunlar çamaşır, posta, ve eğlence gibi kişiden kişiye değişen çeşitli masraflardır.
V. EK MASRAFLAR (İSTEĞE BAĞLI)
İngilizce dil eğitimi Yaşam masrafları dahil, ayda 1.000$ İngilizce'ye eğitim yapabilecek seviyede hakim olmak icin 2 ay ila 1 sene arasında eğitim almanız gerekebilir.
Yaz okulu Yarım akademik yıl masrafı kadar Yazın yapılan bu ek masraf genellikle seyahat giderlerini düşürmekle beraber eğitimin süresini de kısaltır.
Araba satın almak Birkaç bin dolara ek olarak ehliyet, bakım, ve sigorta masrafları Amerika'da araba satın almak ve kullanmak oldukça masraflıdır. Bu nedenle mümkünse araba almadan yaşamanız, araba almanız zorunluysa da akademik danışmanınızla görüşerek hareket etmeniz yerinde olur.
Aile bireylerini getirmek Birey başına yaşam masraflarının %10-%15'i  

 

 

 

ust bar 3 ust bar 4
alt resim alt resim orta alt resim sag
Copyright (c) 2009-2022 Karya International Education
Yurtdışında üniversite


Copyright © 2015 Yurtdışında Üniversite