alt header 1 alt header 2
alt header 4

yurt disinda universite danismanlik

Hızlı Linkler
Ana Sayfaya Dön
E-mail Gönder
Online Eğitim Danışmanlığı
Telefonla Eğitim Danışmanlığı
Biz Sizi Arayalım

Genel Bilgiler
Yurtışında Üniversite Eğitimi Hakkında Genel Bilgiler
Üniversite Hazırlık Kursları
Üniversite H. Kursu Veren Okullar
Master Hazırlık Kursları
Master Hazırlık Kursu Veren Okullar
Yurdışında Önlisans
Yurtdışında Lisans
Yurtdışında Yüksek Lisans
Yurtdışında MBA
Yurtdışında Doktora


Başvuru Süreci
Yurtdışında Eğitim Dönemleri
Başvuru Zamanı
Kabul Prosedürü
Üniversite Başvuru Evrakları

Ülkeye Göre Üniversiteler
Kanada Üniversiteleri
İngiltere Üniversiteleri
ABD Üniversiteleri
Avustralya Üniversiteleri
Yeni Zellanda Üniversiteleri
Almanya Üniversiteleri
Hollanda Üniversiteleri
Danimarka Üniversiteleri
İrlanda Üniversiteleri
Fransa Üniversiteleri
Güney Afrika Üniversiteleri
Avusturya Üniversiteleri
Rusya Üniversiteleri
İtalya Üniversiteleri
Malta Üniversiteleri
Diğer Dünya Üniversiteleri

 

 

ust bar 3 ust bar 4
Avustralya'da Yaşam Masrafları
header kismi 1
header kismi 2 header kismi 3 avustralya header kismi 5 Avustralya'da Yaşam Masrafları
Öğrenci Yaşam Klavuzu,Masraf ve Giderler
header kismi 7
header kismi 8

Avustralya'da Eğitim ve Yaşam

avustralya yasam tramwayAvustralya'da yüksek öğrenimin maliyeti yabancı öğrenciler için ABD veya İngiltere'den çok daha düşüktür.

Herkesin kendine göre bir bütçesi olduğu malum. Siz bütçenizi yaparken, Avustralya Doları ile neler alabileceğinizi Amerikan Doları ve İngiliz Pound'u ile alabileceklerinizle karşılaştırdığınız zaman farkın neredeyse iki misli düşük olduğunu göreceksiniz..

Avustralya'da yaşam pahalı değildir. Nerede okumak istediğiniz - büyük şehir veya taşra - ve kişisel yaşam tarzınız bütçenizi belirleyecektir.

Yaşam masrafları

Avustralya'da okuyan yabancı öğrenciler için birçok değişik konaklama seçeneği bulunmaktadır. Üniversitelerin ve TAFE okullarının birçoğu bu konuda 'Housing Offices' aracılığı ile destek verir. Okul başvuruları kabul edilen öğrenciler zaman kaybetmeden bu konuda yardım istemelidir.

Konaklama

Üniversite ve yüksekokulların birçoğunun kendi yurt binaları vardır. Öğrenciler burada konaklamanın yanında yemek de yerler. Buna alternatif olarak öğrenciler daire veya ev de kiralayabilirler (genellikle birkaç öğrenci ortak olarak kirayı paylaşır). Öğrenciler ilk aylarda Avustralyalı aileler yanında kalmayı tercih edebilirler. 'Home Stay' ismi verilen bu sistemde öğrencinin kendi odası olur ve yemekler konaklamaya dahildir.

Genel bir gösterge istenirse, yaşam masrafları haftada AU$ 250, yılda AU$ 11.000 civarındadır.

Avustralya'da ortalama eğitim masrafları:

  • İngilizce: Haftada AU$ 300 - 350
  • TAFE: Yılda AU$ 6.000 - 8.000
  • Universite hazırlık: Yılda AU$ 9.000 - 12.500
  • Üniversite: İşletme ve edebiyat yılda AU$ 11.500 - 13.500
  • Yüksek lisans: İşletme ve edebiyat yılda AU$ 11.800 - 14.000

Öğrenci olarak çalışmak

Öğrenci vizeniz size öğreniminizi engellemediği sürece eğitim yılı boyunca haftada 20 saat, tatillerde ise tam gün çalışmanıza izin verir. Part time çalıştığınız sürede kazandığınız parayı fazladan harçlık olarak görmelisiniz, ve kesinlikle eğitim ve yaşam masraflarınızı bu şekilde karşılayamayacağınızın bilincinde olmalısınız. Çalışma izni eğitiminize başladıktan sonra yürürlüğe girer.

Sağlık sigortası

Yabancı öğrencilerin Avustralya'ya gelmeden önce Yabancı Öğrenci Sağlık Sigortasına (Overseas Student Health Cover - OSCH) kayıtlarını yaptırmaları Avustralya Hükümetinin bir şartıdır. Sigorta kaydı eğitim kurumunuız tarafından organize edilir ve sigorta ücreti oluk veya üniversitenin ilk ödemesi ile birlikte alınır. OSCH'nin 12 ay için ortalama prim bedeli tek kişi için AU$ 200'dır.

Avustralya'da Öğrenciyken Çalışmak / Öğrenci Deneyimi

Nasil is bulabilirim? Ne gibi islerde calismam mumkun? Ne kadar kazanabilirim?
Ogrenciyken calisabilmek buyuk bir firsattir ama unutmamak gerekir ki her seyden once siz bir ogrencisiniz ve dersleriniz her zaman icin oncelikli olmali. Sayet sabahlari derse gitmek icin uyanamayacaksaniz, aksamlari bir restoranta calismaya baslamak hic de iyi bir fikir degil! Yeni bir ulkeye yerlesmek, yeni arkadaslar bulmak degisik bir yasam tarzina ve yeni bir dile alismak kolay degil. Bunlarin tamami zaman alir, tipki is bulmak gibi. Avustralya'ya varisinizin ardindan ilk alti ay icinde bir is bulmayi beklemeyin, yapacak baska cok fazla sey var ve Ingilizceniz'in kisitli oldugu dusunulurse, is bulma sansiniz da ayni sekilde sinirli olacaktir! Avustralyalilar'in bircogu universite sirasinda ailelerin karsiladigi universite masraflarina yardimci olabilmesi amaciyla ogrenciyken en azindan bir part-time iste calisirlar. Universitelerin bircogu ogrencilerine is bulmalarinda yardimci olurlar; nasil is bulunacagi, basvuru mektuplarinin ve ozgecmislerin nasil yazilacagi konusunda bilgiler verirler. Avustralya hukumetinin insanlarin is bulmalarina yarimci oldugu ulusal bir is bulma kurumu vardir ve bu kurumun subeleri buyuk sehirlerin tamaminda mevcuttur. Ayni zamanda insan kaynaklari danismanlik firmalarindan, gazetelerden ve internetten de faydalanabilirsiniz. Part-time bir is ararken etrafinizdaki kisilerden duyduklariniz da isinize yarayabilir.

Avustralya'da ogrenciyken haftada 20 saate kadar ve tatil zamanlarinda da full-time olarak (haftada yaklasik 35 saat) calisabilirsiniz. Ogrenci vizenizdeki calisma izniniz derslerinize basladiktan sonra faaliyete aktif olur ve bunun icin de mutlaka Gocmenlik Ofisi'ne basvurmaniz gerekir. Okudugunuz okulun ya da universitenin Uluslararasi Ofisi ihtiyac duyacaginiz butun ayrintilari size saglayacaktir. Onlar Avustralya'daki surenizde karsilasabileceginiz sorunlara karsi size yardimci olmak icin kurulmuslar zaten.

Derslere devam zorunlulugunu dikkate alacak olursaniz (vize sartlariniza bagli olarak derslerinizin en az %80'ine katilmak zorundasiniz -- Tum bu ayrintilari Konsolsoluk'un hazirlamis oldugu Turkce web sitesi www.egitimplus.com'da bulabilrsiniz), bulabileceginiz isler sinirlidir. Ogrenciler genellikle bir lokantada, café'de ya da bir barda is bulurular; yani genellikle turizm ya da perakende sektorlerinde. Sayet mumkunse, kendi calisma alaninizda bir is aramaniz en dogrusu. Ornegin part-time bilgisayar isi bulabilir, ozel ders verebilir ya da aksamlari bir sirket icin telefon pazarlama ya da arastirma isi yapabilirsiniz. Ogrenciler ayni zamanda tatil zamanlarinda, ozellikle de kirsal kesimde donemsel isler bulabilirler; buyuk bir koyun ciftligine veya ekin toplamaya yardim etmek gibi (Guney Avustralya'da uzum ve domates, Tasmania'da cilek ve visne ya da Queensland'te muz toplayabilirsiniz). Kirsal kesimi gormek icin guzel bir firsat ve bu sekilde ayni isi yapan bir suru genc insanla da tanisabilirsiniz. Unutmayin ki isverenler is tecrubesini onemserler, bu kendi ulkenizde yapmayacaginiz bir is olsa da. Bu sizin baglilik, sorumluluk ve insiyatif sahibi oldugunuzu gosterir ve her seferinde yeni beceriler kazaniyor, insanlarla tanisiyor ve baska bir ulkede degisik hayat tecrubeleri ediniyor olursunuz.

Herkesin sordugu ortak bir soru var: Ne kadar kazanirim? Perakende veya turizm sektorundeki bir part-time iste, yaptigi ise ve pozisyonuna bagli olarak, bir ogrenci saatte US$ 5.20- US$10.40 kazanabilir. Her sector icin isverenlerin uymak zorunda oldugu saat basi ucret oranlari vardir.

Benim okurken yaptigim en iyi part-time isim Sydney Limani'ndaki luks bir yati temizlemek ve boyamak olmustu. Agir bir isti ve ellerime de hic iyi gelmemisti fakat bir acik hava isiydi, bir suru eglenceli, spor duskunu insanla tanistim ve ertesi sene kendimi tanistigim bazi insanlarla tekne gezisine cikmis buldum. Kendinize sans yaratin; degisik bir sey deneyin, surprizler sizin icin mukemmel bir deneyim olabilir!

 

 

 

 

ust bar 3 ust bar 4
alt resim alt resim orta alt resim sag
Copyright (c) 2009-2022 Karya International Education
Yurtdışında üniversite


Copyright © 2015 Yurtdışında Üniversite