alt header 1 alt header 2
alt header 4

yurt disinda universite danismanlik

Hızlı Linkler
Ana Sayfaya Dön
E-mail Gönder
Online Eğitim Danışmanlığı
Telefonla Eğitim Danışmanlığı
Biz Sizi Arayalım

Genel Bilgiler
Yurtışında Üniversite Eğitimi Hakkında Genel Bilgiler
Üniversite Hazırlık Kursları
Üniversite H. Kursu Veren Okullar
Master Hazırlık Kursları
Master Hazırlık Kursu Veren Okullar
Yurdışında Önlisans
Yurtdışında Lisans
Yurtdışında Yüksek Lisans
Yurtdışında MBA
Yurtdışında Doktora


Başvuru Süreci
Yurtdışında Eğitim Dönemleri
Başvuru Zamanı
Kabul Prosedürü
Üniversite Başvuru Evrakları

Ülkeye Göre Üniversiteler
Kanada Üniversiteleri
İngiltere Üniversiteleri
ABD Üniversiteleri
Avustralya Üniversiteleri
Yeni Zellanda Üniversiteleri
Almanya Üniversiteleri
Hollanda Üniversiteleri
Danimarka Üniversiteleri
İrlanda Üniversiteleri
Fransa Üniversiteleri
Güney Afrika Üniversiteleri
Avusturya Üniversiteleri
Rusya Üniversiteleri
İtalya Üniversiteleri
Malta Üniversiteleri
Diğer Dünya Üniversiteleri

 

 

ust bar 3 ust bar 4
ingiltere'de yaşam masrafları
header kismi 1
header kismi 2 header kismi 3 ingiltere header kismi 5 İngiltere'de Yaşam Masrafları
Öğrenci Yaşam Klavuzu,Masraf ve Giderler
header kismi 7
header kismi 8

ingilterede-gunluk-yasamİngiltere’deki yaşamınız için bütçenizi planlarken hesaba katmanız gereken yalnız kurs ücretleri olmamalı. Günlük geçim masraflarınızın içinde, beslenme, konaklama (kira ve faturalar), kitap ve benzeri gerekler ve giysi de hesaplanmalı; boş zaman ve sosyal yaşantı için de yeterince para ayrılması gerekmektedir. Geçim masrafları ülkenin değişik bölgelerine göre farklılık gösterir. Örneğin Londra ortalamadan daha pahalı olduğu gibi, belli başlı masraflar da diğer İngiliz şehirlerinden daha yüksektir. Kot pantalon fiyatı modaya, markaya göre elbette değişir. Kendi ülkenizde olduğu gibi burada da gerçek ihtiyaçlarınızın neler olduğunu, nelerin bütçenize uygun olduğunu iyi düşünmeniz gerekir.

Yıllık bütçe yapmak
Boş zaman ve sosyal yaşam
Daha ucuz seçenekler
Öğrenci indirimleri
Sağlık giderleri

Yıllık bütçe yapmak
Yatılı okullarda ve bazı uluslararası eğitim kurumlarında konaklama ve yemekler okul ücretine dahildir. Ama bir yüksek öğrenim koleji veya üniversitede büyük olasılıkla kira ve beslenme için bütçenizi ayrıca ayarlamanız gerekir. Çünkü kiradan ayrı olarak yemeğe ödeme yapmak zorunda kalacaksınız. Akademik yıl daha kısa bile olsa, sizin masraflarınızı her zaman 12 ay üzerinden hesaplamanızda yarar var. Çünkü tatil döneminde de kira ve diğer masraflarınız devam edebilir. Ayrıca hangi faturaları ödeyeceğinizi, nelerin kiraya dahil olduğunu kontrol etmelisiniz. Bunlar bütçenizi ciddi biçimde etkileyebilir. Yurtta kalmak başkasıyla paylaşılan bir odada kalmaktan daha pahalı olabilir. Ama yurtta bütün faturalar ve internet erişimi dahilken özel evde hepsini ayrıca ödemek durumunda olduğunuzu unutmayın. Yola çıkmadan önce kurumunuzdan konaklama, kantin yemekleri, sizin sorumluluğunuzdaki faturalar, bölgede geçim masraflarının fiyatlarıyla ilgili bilgi almalısınız.

Bizim sitemizde bulabileceğiniz online bütçe planlayıcıları yıl boyunca ne kadar paraya gereksinim duyacağınızı hesaplayabilir. İngiltere’ye gelmeden önce bu hesaplamayı yapmanızı öneririz. İngiltere’deki mağaza ve süpermarketlerin web sayfalarındaki ürünlere bakarak (örn. www.tesco.com, ve www.debenhams.com) gıda, giyim ve diğer temel ihtiyaçlarınızın fiyatları hakkında ön fikir sahibi olabilirsiniz.

Boş zaman ve sosyal yaşam
Boş zamanlarda ve sosyal ortamlarda ne kadar para harcayacağınız da büyük ölçüde ne yapmayı seçtiğinize bağlıdır. Haftada bir iki kez sinemaya gidip, pahalı restoranlarda her akşam yemek yerseniz, tiyatro ve bale turlarına düzenli olarak katılırsanız, tabi ki öğrenci derneklerinin düzenlediği eğlencelere göre çok daha fazla para harcarsınız. Arkadaşlarla yapılan kampüs etkinlikleri içinse, neredeyse hiçbir şey harcamazsınız. Elbette yapacağınız harcama bu iki ucun arasında bir yerlerde olacak. Bir çok üniversitede sinema salonu, gece klubü ve başka eğlence mekanları vardır. Buralarda, kampus dışındaki eğlencenin benzerini çok daha ucuza bulabilirsiniz.

Daha ucuz seçenekler
ingiliz-para-poundSınırlı bir bütçeyle yaşayacaksanız bir takım ipuçları verebiliriz. Açık tezgahlarda taze gıdalar ve ucuz giysi bulabilirsiniz. Bu tür yerler öğrenci nüfusunun çok olduğu yerlerde zaten vardır. Toptan alışveriş yapabileceğiniz daha büyük süpermarketler, genellikle küçük yerel dükkanlardan daha ucuzdur. Giysiler, ev eşyaları ve elektrikli aletler, gıda maddeleri ve başka ihtiyaç ürünleri iyi kalitedir. Bazı süpermarket zincirleri online alışveriş olanağı sunmaktadır. Siparişleriniz eve teslim edilir. Bu işlem için yapılan küçük ödeme büyük olasılıkla sizin harcayacağınız otobüs veya taksi parasından fazla olmaz ve eliniz kolunuz dolu eve dönmeye nazaran tercih edilir bir seçenek oluşturur.

Öğrenci indirimleri
Çoğu mağaza, tiyatro, sinema, müze ve galeride, otobüs ve trenlerde öğrencilere özel indirim uygulanır. Bunlardan yararlanmak için Ulusal Öğrenci Birliğine (NUS) üye olmanız gerekir. Bu örgüt, İngiltere’de öğrencileri temsil etmek üzere oluşturulmuştur. Bu örgüt ile kurumunuz aracılığıyla irtibata geçebilirsiniz. NUS web sayfalarında verilen listede HMV (müzik ve DVD perakende mağazası), Topshop / Topman (moda giyim mağazası), ShoeZone (ayakkabı mağazası), Peacocks (aile giyim sağazaları) ve Argos (ev eşyaları) mağazalarında seçme ürünlerde yüzde 10 indirim yapıldığı belirtilir. İndirimler hakkında Öğrenci Birliğinden veya www.nusonline.co.uk adresinden bilgi alabilirsiniz. Birçok seyahat şirketi de öğrencilere indirim yapmaktadır.

Sağlık giderleri
İngiltere’de tam zamanlı olarak ve altı aydan uzun süre için bir öğrenim kurumuna kayıtlı olan bütün yabancı öğrenciler Ulusal Sağlık Hizmetinden yararlanabilir, kendileri ve aileleri ücretsiz muayene olabilir, hastanede tedavi olabilirler. İngiltere’de sağlık konusunda daha fazla bilgi edinin.

 

 

ust bar 3 ust bar 4
alt resim alt resim orta alt resim sag
Copyright (c) 2009-2022 Karya International Education
Yurtdışında üniversite


Copyright © 2015 Yurtdışında Üniversite