alt header 1 alt header 2
alt header 4

yurt disinda universite danismanlik

Hızlı Linkler
Ana Sayfaya Dön
E-mail Gönder
Online Eğitim Danışmanlığı
Telefonla Eğitim Danışmanlığı
Biz Sizi Arayalım

Genel Bilgiler
Yurtışında Üniversite Eğitimi Hakkında Genel Bilgiler
Üniversite Hazırlık Kursları
Üniversite H. Kursu Veren Okullar
Master Hazırlık Kursları
Master Hazırlık Kursu Veren Okullar
Yurdışında Önlisans
Yurtdışında Lisans
Yurtdışında Yüksek Lisans
Yurtdışında MBA
Yurtdışında Doktora


Başvuru Süreci
Yurtdışında Eğitim Dönemleri
Başvuru Zamanı
Kabul Prosedürü
Üniversite Başvuru Evrakları

Ülkeye Göre Üniversiteler
Kanada Üniversiteleri
İngiltere Üniversiteleri
ABD Üniversiteleri
Avustralya Üniversiteleri
Yeni Zellanda Üniversiteleri
Almanya Üniversiteleri
Hollanda Üniversiteleri
Danimarka Üniversiteleri
İrlanda Üniversiteleri
Fransa Üniversiteleri
Güney Afrika Üniversiteleri
Avusturya Üniversiteleri
Rusya Üniversiteleri
İtalya Üniversiteleri
Malta Üniversiteleri
Diğer Dünya Üniversiteleri

 

 

ust bar 3 ust bar 4
Yurtdışında Üniversite, Yurtdışı Üniversite Başvuru Zamanları
header kismi 1
header kismi 2 header kismi 3 yurt disinda universite ikon header kismi 5

Yurtdışında Eğitim Başvuru Zamanları
Hangi Ülkeye ne zaman Başvurulmalı?

header kismi 7
header kismi 8

Lisans Eğitimi İçin

Normal koşullarda güz dönemi  için Nisan ortasına kadar, bahar dönemi için ise Ekim başına kadar müracaat yapmak gerekir. Ancak, çok gözde üniversitelere başvurular eğitim yılından önceki Ekim-Aralık aylarında yapılmaktadır. Örneğin, Oxford, Cambridge veya Harvard gibi üniversitelere en az 10 ay öncesinde başvuru yapılmalıdır. Başvurular, İngiltere'de merkezi bir sistem olan UCAS www.ucas.ac.uk üzerinden yapılır. İngiltere'de pek çok üniversite "Foundation-hazırlık" veya "A-Level" şartı aradığı için öğrenciler bu programları takip ederlerken okullarınında desteği ile UCAS üzerinden başvurularını yapabilirler.

Amerika'da ise genelde direk üniversitelerin "International Admission" ofislerine yapılır. Avustralya ve Kanada'da da direk üniversitelerin "Uluslararası Öğrenci Kabul Ofislerine" yapılmaktadır. Ancak, Kanada'da bazı eyaletlerin üniversitelerinin ortak merkezi bir başvuru sistemi vardır ve adı geçen sistem üzerinden başvuru yapılmaldır. Örneğin, Ontario Universiteleri merkezi bir sistem üzerinden başvuruları kabul ederler.www.ouac.on.ca . Ancak bu tüm üniversiteleri için geçerli değildir. Pek çok üniversite direk başvuru da kabul etmektedir.

Almanya üniversitelerine başvuru direk üniversitelere tüm şartlara sahip olunduktan sonra yapılmalıdır. Bu nedenle Almanya'da üniversite düşünen öğrencilerin eğer çok iyi derecede Almanca bilmiyor iseler, öncellikle 6-9 ay arası bir Alman Üniversitelerine hazırlık Almanca eğitiminde gitmeleri tavsiye edilir.

Hollanda Üniversitelerinin İngilizce eğitim verilen bölümlerine başvurular direk üniversitelere en geç Mart ayına kadar yapılmalıdır. Hollanda Üniversiteleri de İngiltere üniversitelerinde olduğu gibi şartlı kabul verebilir. 
 

Yüksek Lisan Başvuru Zamanı

Yüksek lisans için direk üniversitelerin "Graduate Admission Offices" lerine başvuru yapmak gerekir. Her bir üniversite ve departman bizzat her bir öğrencinin yüksek lisans başvurularını değerlendirir ve neticede kabul edip etmemeye karar verir.

İngiltere Üniversitelerinde yüksek lisans için başvurular her yılın Ekim ayında başlar ve çok iyi üniversiteler ve bölümler için Mart ayı sonuna kadar devam eder. Ancak, pek çok üniversitenin başvuruları Haziran ayına kadar devam edebilmektedir. Yüksek Lisans programları genelde Ekim ayı başında başlar ancak bazı üniversitelerde, örneğin; Bournemouth University, Anglia Ruskin University, London Met University, gibi üniversitelerin bazı bölümlerinde Ocak ayında da yüksek lisans eğitimine başlanabilir. Ocak başvuruları yıl boyunca devam eder. 

Amerika'da başvurular "rolling base" şeklindedir yani tüm yıl boyunca devam eder ve yüksek lisans eğitimi hem "Fall" hem "Spring" de başladığı için bir dönem için geç kalan öğrencinin başvurusu bir sonraki dönem için değerlendirilmeye alınır. 
Amerika'nın en iyi üniversitelerinde eğitim düşünenler, mutlaka en az 10 ay öncesinden yüksek lisans başvurularını yapmalıdırlar.

Kanada'da  üniversitelerinde genelde "fall" dönemi yüksek lisans eğitimi başlar bu nedenle başvuruların mutlaka Ekim- Nisan ayları arasında yapılması tavsiye edilir.

Avustralya'da ise eğitim Şubat ayında başladığı için başvurular Ekim ayı sonuna kadar devam eder ancak çok iyi üniversiteler için daha erken başvuru gerekir.

Almanya, Fransa, İtalya, İsviçre, İspanya gibi ülkeler için mutlaka 9 ay öncesinden başvuru yapılması gerekir. 

ust bar 3 ust bar 4
alt resim alt resim orta alt resim sag
Copyright (c) 2009-2022 Karya International Education
Yurtdışında üniversite


Copyright © 2015 Yurtdışında Üniversite